در اکثر کشور­های جهان، مدارس از سنین خردسالی داعیه‌دار آموزش مهارت­های زندگی می‌­باشند، ولی متاسفانه در کشور ما هنوز این شرایط مهیا نیست. به همین جهت خانه مهارت زندگی به لطف برقراری ارتباط با برترین دانشگاه‌های ایران و جهان و همچنین به کارگیری تجارب اساتید تراز اول دانشگاه، توانسته هر آنچه پیش‌نیاز آموزش این علوم بوده را فراهم کرده و به تدوین سیستم آموزشی مهارت­‌محور مشابه سیستم­‌های آموزشی نوین و بروز دنیا بپردازد.

بنا به گفته کُلب، که شهرت وی در دنیای علم به واسطه بیان نظریه یادگیری تجربی و سبک‌های یادگیری می­‌باشد، برای این­که یک فرد یادگیرنده بتواند موثر عمل کند، به چهار نوع توانایی مختلف نیازمند دارد؛ 1-توانایی تجربه عینی، 2-توانایی مشاهده تأملی، 3-توانایی مفهوم‌سازی انتزاعی و  4-توانایی آزمایشگری فعال. یعنی یادگیرنده باید بتواند خودش را به طور کامل، از روی میل و بدون سوگیری، با تجربه‌های تازه درآمیزد، بتواند این تجربه‌ها را از دیدگاه‌های مختلف مشاهده و در مورد آن‌ها تأمل کند، بتواند مفاهیمی بسازد که مشاهداتش را با نظریه‌هایی که از جنبه‌های منطقی درست باشند تلفیق کند و این نظریه‌ها را برای تصمیم‌گیری و حل کردن مسائل به کار گیرد. هر یک از این مراحل را می‌توان یک سطح توانایی جداگانه در نظر گرفت

چرا مدل چرخه چهار مرحله‌ای فرایند یادگیری اهمیت دارد؟

  1. این چرخه یادگیری پیوسته تکرار می‌شود. ما همواره مفاهیم را با تجارب خود می‌آزماییم و آن‌ها را بر اساس مشاهدات تجربی خود تغییر می‌دهیم، به عبارت دیگر همه یادگیری‌ها، یادگیری دوباره و همه آموختن‌ها، بازآموزی هستند و این تکرار مفاهیم، موجب تعمق هر چه بیشتر آن­ها می‌­شود.
  2. جهت فرآیند یادگیری به وسیله اهداف و نیازهای احساسی فرد کنترل می‌شود، چون افراد به دنبال تجاربی هستند که با اهدافشان مرتبط باشند و براساس اهدافشان مفاهیم را شکل می‌دهند و تنها مفاهیمی را که با اهداف و نیازهای احساسی آنها مرتبط است، می‌آزمایند.
  3. چون فرایند یادگیری به وسیله نیازها و اهداف مشخص جهت‌گیری می‌شوند، شیوه‌های یادگیری هم در جهت و هم در فرآیند، انفرادی و مشخص می‌شوند. مثلاً یک ریاضیدان ممکن است تأکید بر مفاهیم انتزاعی داشته باشد، در حالیکه یک شاعر برای تجارب عینی ارزش زیادی قائل می‌باشد و یک مدیر به کاربرد فعال مفاهیم گرایش داشته باشد، در حالی که یک طبیعت‌گرا مهارت‌های مشاهده‌ای را گسترش می‌­دهد.

از جمله فعالیت‌های اصلی ما در خانه مهارت زندگی، برگزاری کلاس و دوره‌های آموزشی مهارت‌های زندگی در قالب‌های مختلف و برای مخاطبین خاص خود می‌باشد. متقاضیان می‌توانند متناسب با نیاز و شرایط خود در این دوره‌ها شرکت کنند.
شرکت در دوره‌ آموزشی

مخاطبان خانه مهارت زندگی

مخاطبان دوره‌های آموزشی خانه مهارت‌ زندگی، کودکان، نوجوانان و بزرگسالان هستند، که متقاضیان شرکت در این کلاس­‌ها و دوره‌­ها می‌توانند متناسب با گروه سنی خود و همچنین نیاز خود در هر یک از دوره‌­ها شرکت نمایند.‌

 

کودک و نوجوان

بزرگسال

5 تا 6 سال

7 تا 9 سال

10 تا 12 سال

13 تا 15 سال

16 تا 18 سال

19+ سال

پیش دبستان 1 و 2

 

کلاس اول تا سوم دبستان

 

کلاس چهارم تا ششم دبستان

 

متوسطه اول

 

متوسطه دوم

 

بزرگسالان اعم از دانشجویان، معلمان، والدین، کارمندان و …

 

محتوای دوره‌های آموزشی مهارت‌های زندگی، متناسب با ویژگی­‌های منحصر­به­ فرد 6 گروه سنی و با هدف سه دسته مخاطب، یعنی مدارس، سازمان­‌ها و خیریه­‌ها به­‌صورت مجزا تدوین شده است.

ویژگی‌های آموزش در خانه مهارت زندگی

انسجام روش‌ها بر فرآیندهای ذهنی

از آن­جایی که فراگیری بخش عمده‌­ای از مهارت­‌های زندگی با ذهن افراد سر و کار دارد لذا آنچه در طرح درس آموزش مهارت­‌های زندگی قابل توجه و تاکید است، انسجام روش‌ها بر فرآیند­های ذهنی می‌­باشد. برای مثال تغییر در بینش و نگرش افراد، فرآیندی ذهنی است، یعنی افراد مختلف، مصداق‌ها و معانی متفاوتی را از آن دریافت می‌کنند در حالی که مثلا رشد جسمی کودک، فرآیندی عینی است. بدین معنا که همگان از آن، معنا و پیام تقریبا مشابهی دریافت می‌کنند.
به عبارتی دقیق­تر در طرح­‌درس‌­های ما اصلا قرار نیست تا همه دانش‌­آموزان مفاهیم را همانند یکدیگر بیاموزند. بلکه قرار است تا هر دانش‌آموز در قالب طرح­‌درس­‌ها، آزادانه هر مفهوم را با توجه به ظرفیت و ویژگی­‌های منحصر به فرد خود درک کند و به عمل ببندد.

استمرار و توالی مهارت‌ها

به دلیل اینکه تبدیل هریک از عناوین تئوری به مهارت، نیازمند زمان و تکرار بسیار است، تمرینات هر مهارت در طول دوره‌­های مختلف ادامه‌­دار بوده و متوقف نمی­‌شوند. البته شایان ذکر است که آموزش مهارت‌های زندگی از نظم و توالی دقیقی برخوردار است. به عبارت دیگر مراحل تشکیل‌دهنده به یکدیگر مربوط بوده و بر کمیت و کیفیت یکدیگر تاثیر گذارند. برای مثال مفهوم همدلی در تمامی رده‌­های سنی به افراد آموزش داده می‌­شود اما این آموزش در هر دوره سنی، ویژگی­‌ها و محتوای خاص خود را دارد.

هدفمندی فرآیند یادگیری​

جهت‌دار بودن و هدفمند بودن فرآیند یادگیری مهارت‌های زندگی از مهم‌ترین الزامات آموزش آن می‌باشد. در واقع برای هر فعالیت اهدافی تدوین می‌شود که این اهداف به مرور زمان اولویت‌بندی شده و امکان پیدایش اهداف جدید و اهداف ترکیبی دیگری را در طرح درس به وجود می‌آورند.

پویایی در مقابل ایستایی​

پویایی در مقابل ایستایی از دیگر ویژگی­‌های طرح درس و الگوهای تدریس این برنامه آموزشی می‌باشد. معمولا نتیجۀ گرفته شده از فرآیندهای آموزشی در کارگاه عینا تکرار نمی شود، بلکه همواره تکاملی تدریجی در بطن این نتایج نهفته است. به طور مثال فعالیت در هر بار اجرا ویژگی­‌های خاص و منحصر به فردی دارد که ممکن است در طرح درس به آن اشاره نشده باشد. در نتیجه طرح درس مهارت‌های زندگی علی­رغم حفظ انسجام خود، به طور پیوسته در حال تغییر و تکامل است.

مدرسین

تمامی مدرسین مجموعه خانه مهارت زندگی از فارغ­‌التحصیلان یا دانشجویان کارشناسی ارشد یا دکتری روانشناسی و رشته‌­های مرتبط هستند. که پس از شرکت در رویداد جذب مدرس و اخذ تایید شورای تدریس، موفق به همکاری با مجموعه شده‌اند.

بدین ترتیب که میزان اطلاعات و توانایی تدریس فرد به فرد متقاضیان، در رویداد جذب مدرس در قالب فعالیت‌­های مختلف و همچنین تدریس آزمایشی سنجیده می‌­شود. پس از اخذ تاییدیه و گذراندن دوره مهارت­‌های زندگی (مدرسین بایستی حداقل یک دوره مهارت­‌های زندگی را گذرانده باشند) اجازه خواهند یافت تا به صورت کمک­‌مدرس در کلاس‌­ها شرکت کنند (تعداد جلساتی که فرد متقاضی تدریس به‌­عنوان کمک­‌مدرس حضور دارد، بستگی به سابقه کار فرد و همچنین نتیجه گزینش وی در مراحل قبلی دارد) و در نهایت با تایید مدرس مربوطه، موفق به تدریس در خانه مهارت زندگی خواهند شد.

دوره‌های خانه مهارت زندگی

4 من

چهار من

ویژه کودک و نوجوان

360 درجه

ویژه بزرگسالان

تربیت مدرس

تربیت مدرس

ویژه معلمین و دانشجویان

فرزند پروری

ویژه والدین