کار داوطلبانه چیست؟

 

چرا افراد را به انجام کار داوطلبانه تشویق میکنیم؟

 

تاثیر کار داوطلبانه  در جامعه چیست؟

کار داوطلبانه به هر فعالیتی گفته میشود که شامل صرف وقت، بدون دست‌مزد، برای انجام کاری با هدف نفع رساندن به افراد یا گروه‌ها و یا محیط زیست باشد و داوطلب کسی است که بدون اجبار و انتظارات مالی، راغب به انجام این کار باشد.

مرکز ملی تحقیقات اجتماعی و موسسه تحقیقات داوطلبانه،2007

 

انجام کار داوطلبانه، تاثیرات مثبت بیساری روی سلامت جسمی و روانی ما دارد. مهارت‌های جدیدی یاد می­گیریم. دوستان جدیدی پیدا میکنیم. زندگی‌مان پرشورتر و معنادارتر می­شود. احساس می­کنیم مسئولیت اجتماعی خودمان را انجام داده‌ایم و برای جامعه‌مان مفید هستیم. همه این موارد در مجموع باعث می­شود، افراد داوطلب از وضعیت جسمی و روحی بهتری نسبت به افرادی که کار داوطلبانه انجام نمی­دهند، برخوردار شوند. به همین علت در بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان، شهروندان تشویق می­‌شوند تا هرچه بیشتر در امور داوطلبانه مشارکت کنند.

کارهای داوطلبانه در جهان طیف گسترده‌­ای را در بر می­‌گیرند، ازمعرفی جاذبه‌های شهر به گردشگران گرفته تا مشاوره به نوجوانان برای انتخاب شغل و کمک به نابینایان و  نگهداری از سالمندان و …. اما کارهای داوطلبانه در ایران عموماً منحصر می­‌شود به کمک مالی به افراد بی‌بضاعت و موسسات خیریه. رسانه­‌های گروهی و شبکه‌های اجتماعی نیز بیشتر به تبلیغات چنین اقداماتی می­‌پردازند. مثل جمع‌­آوری کمک مالی برای آزادی زندانیانی که قادر به پرداخت دیه نیستند. پرداخت کمک مالی برای ساخت مدرسه، مسجد یا یک درمانگاه. خرید دفتر و نوشت افزار برای دانش‌آموزان بی‌بضاعت. کمک مالی به مراکز نگهداری کودکان بی‌سرپرست. همه موارد یاد شده بعلاوه موارد مشابه در جای خود خوب و با ارزش هستند. اما پتانسیل اقدامات داوطلبانه بسیار بیشتر از محدوده‌­ای است که هم اکنون در کشور ما تعریف شده است. به همین دلیل لازم است به بخشهای دیگر کارهای داوطلبانه توجه کنیم تا کشور بتواند از مزایای فراوان آنها برخوردار شود.

یک معلم بازنشسته شاید حقوق قابل توجهی نداشته باشد که به خیریه‌­ها قرار بدهد. در حالیکه هم دارای تجربه است و هم وقت آزاد دارد. چنین شخصی شاید دیگر حوصله 6 ساعت تدریس روزانه را نداشته باشد اما میتواند روزانه یک ساعت برای دانش آموزان، کلاس رفع اشکال برگزار کند. در این کار فقط دانش آموزان نیستند که منتفع می­شوند بلکه معلم بازنشسته هم منتفع می­شود. انتفاع او در آن است که به لحاظ روحی شاد می­شود و می­فهمد هنوز می­تواند برای جامعه­اش سودمند باشد. به همین ترتیب افرادی زیادی از طبقات و اقشار مختلف جامع می­توان یافت که بتوانند ساعاتی را در روز یا هفته به کارهای داوطلبانه بپردازند و خیلی امور دیگر..

بنابراین لازم است که تعریف کاملی از کارهای داوطلبانه در کشور ترویج شود. تا مردم دریابند کارهای داوطلبانه عام المنفعه منحصر به کمکهای مادی نمی­شوند. بلکه افراد می­توانند حسب علایق و تجربیاتشان در انجام مجموعه­ای از کارهای متنوع سودمند برای شهر و کشور خود، همکاری و مشارکت نمایند.

هر فرد سلیقه، علاقه و تواناییهای خاص خود را دارد. به همین دلیل جهت جذب حداکثری داوطلبان، لازم است به افراد داوطلب طیف متنوعی از کارهای داوطلبانه پیشنهاد شود تا هر یک از آنها حسب علاقه و محدودیتهایش بتواند گزینه مطلوب خود را انتخاب کند.

به همین علت اغلب فعالیت‌ها در این موسسه توسط داوطلب‌ها انجام میشود. تا هم هر کدام از ما از فواید کار داوطلبانه بهره مند شویم و هم بتوانیم  دست در دست هم به رشد کشورمان کمک کنیم.