پدر و مادر شدن از نظر جسمانی خسته کننده است، به ویژه در ابتدا؛  و از نظر روانی طاقت فرساست، به ویژه در هجده سال اول! به این دلیل که فرزند شما با یک کتابچه‌ی راهنمای کوچک که از شست پایش آویزان شده باشد به دنیا نیامده. فرزندپروری یک سفر است و شامل اعمال و رفتارهایی است که اختصاصا برای رشد، برقراری ارتباط، آموزش و ارضای نیازها، مراقبت و در مجموع تربیت فرزندان خود انجام می‌دهیم . این تجربه زندگی را غنی‌تر می‌‌کند اما واقعا کار دشواری است.

آنچه که در فرهنگ ما تحت عنوان فرزندپروری شناخته می‌شود همین تربیت کودک است. درحالیکه کلمه‌ی فرزندپروری ترجمه‌ی کلمه‌ی Parenting است که در واقع معنی آن والدپروری است نه فرزندپروری؛ یعنی برای تربیت فرزندان باید والدین تغییر کنند تا منجر به تغییراتی در فرزندان شود.

فرزندپروری
ضرورت آموزش فرزندپروری

هیچ پدری به هنگام صبح بیدار نمی‌شود تا زندگی فرزندش را تیره سازد. هیچ مادری با خود نمی‌گوید: «امروز اگر فرصتی پیش آید بر سر بچه‌ام داد خواهم زد.». اغلب والدین بیشترین تلاش خود را برای ابراز عشق به فرزندانشان انجام می‌دهند و اشتباهات آن‌ها غیر‌عمدی است؛ یعنی چیزی به‌عنوان پدر و مادر کامل وجود خارجی ندارد، ولی والدین می‌توانند بیاموزند که با‌کفایت باشند. فرزندپروی با‌کفایت یک انتخاب است و نیاز به آموزش دارد. این آموزش‌ها صرف‌نظر از اینکه کودک شما پسر باشد یا دختر، تک فرزند باشد یا دوقلو یا صاحب چندین خواهر و برادر، موثر هستند. اصول فرزندپروری مثبت در تحقیق با گروه‌های نژادی و اقلیت‌های مختلف، در خانواده‌های فقیر و ثروتمند، خانواد‌ه‌های طلاق گرفته و یا والدین دوباره ازدواج کرده، همواره تایید شده است. همین اصول وقتی شما والدین اصلی باشید یا طفلی را به فرزندی پذیرفته باشید، در هر حال صدق می‌کند. این آموزش‌ها برای والدینی با فرزندان معمولی و یا فرزندانی با نیازهای خاص نیز کاربرد دارد. یادگیری اصول فرزند‌پروری مثبت به شما در فراهم آوردن محیطی امن و غنی برای کودک، ایجاد محیطی مثبت برای یادگیری، وضع اصول و قواعد بصورت قاطعانه، داشتن انتظارات واقع‌گرایانه از کودک و مراقبت از خود به‌عنوان والد تاثیر‌گذار است.

تفاوت دوره فرزندپروری خانه مهارت با دیگر دوره‌ها
 • استفاده از روش آموزشی مدیریت والدین PMT
  • مرحله‌ای بودن مهارت‌ها و تکنیک‌ها
  • داشتن تکلیف برای هر مرحله برای بررسی چالش‌های موجود در خانه
  • روش آموزش بر‌اساس یادگیری فعال که والدین به‌صورت عمقی و عملی توانمند خواهند شد.
  مدرسین توانمند و باسابقه در حوزه فرزندپروری
  • اهمیت هر فرد و مشکلات و مسائل خاص او در فرزندپروری
  • آموزش مدیریت رفتار در خانه، بیرون و موقعیت‌های خاص
عناوین دوره فرزندپروی
 1. آشنایی با مشکلات رفتاری کودکان و نحوه‌ی برخورد با آن‌ها
 2. ایجاد انگیزه تشویق در والدین برای یادگیری PMT
 3. آشنایی والدین با لذت بازی
 4. آشنایی با اشتباهات رایج فرزندپروری
 5. آشنایی با چهار خطای فرزندپروری
 6. تعامل مثبت با کودک: وقت ویژه، گفتگو، محبت
 7. آشنایی با تحسین و توجه مثبت
 8. قانون‌گذاری و اجرای قوانین
 9. سیستم‌های پاداش‌دهی و جدول رفتاری
 10. آشنایی با روش نادیده گرفتن و زمان سکوت
 11. آگاهی از تاثیر تحسین روی رفتار افراد
 12. آشنایی والدین با نحوه‌ی صحیح دستور‌ دادن
 13. بررسی شیوه‌های حل مساله والدین
 14. حفظ آرامش در عصبانیت