آیا می‌­دانستید که … ؟

والدین در تربیت کودک، یا شبیه سبکِ پرورشِ خودشان عمل می‌­کنند که از آن راضی بوده‌­اند و یا کاملا با آنچه که در گذشته نسبت به خودشان به‌­عنوان تربیت اعمال شده، در رنج بوده‌­اند و ترجیح می­‌دهند تا کودکشان کاملا متفاوت تربیت شوند. در­واقع هر­آنچه را که برای خودشان دلخوری و ضرر ­و­ زیان محسوب می‌­شده را کنار می­‌گذارند و سبک و روشی جدید در فرزند­پروری انتخاب می‌­کنند.

بنابراین هیچکدام از این دو گروه از والدین، بر مبنای اصول فرزندپروری جلو نمی‌­روند و در­نتیجه در اغلب اوقات با فرزندان خود در کشمکش و درگیری هستند.

فرزندپروری

فرزندپروری مقوله­‌ای است ساده اما نه آسان!

 فرزندپروری مقوله­‌ای ساده است چراکه تنها کافیست تا مهارت‌­های لازم برای فرزندپروری صحیح آموخته و به کار گرفته‌شود تا هم والدین و هم فرزندان رشد کنند. اما آسان نیست چون آموختن مهارت‌­های فرزندپروری نیاز به صرف زمان، انرژی و هزینه دارد.

دسته­‌ای از والدین فریب این سادگی را می­‌خورند و تصور می‌­کنند که نیاز به فراگیری مهارت­‌های لازم برای فرزندپروری را ندارند و با روش خطرناک آزمون­ و­ خطا جلو می‌روند. به همین علت است که در بسیاری از خانواده­‌ها تفاوت­‌های چشمگیری بین فرزند اول و فرزندان بعدی وجود دارد! چراکه والدین در زمان تربیت فرزندِ اول، خط­ مشی خیلی مشخصی نداشته‌­اند و تنها تلاش کرده‌­اند که در مسیر درست فرزندپروری گام بردارند که این به‌­تنهایی کافی نیست.

دسته دیگر حاضر به صرف زمان، انرژی و هزینه نیستند. متاسفانه این خانواده‌­ها با بزرگ­‌شدن فرزندانشان، مجبور می‌­شوند که چندین برابر هزینه کنند، آن هم با هزار ناراحتی. ناراحت از اینکه چرا اینطور شد؟ چرا فرزندم چنین رفتار کرد؟ من که حواسم به فرزندم بود؟ من که چیزی برایش کم نگذاشتم و … .

اما جزو دسته سومی هم می‌­توان بود. دسته والدین موفق. این والدین نه فریب سادگی مقوله فرزندپروری را می‌­خورند و نه از صرف زمان و هزینه دریغ می‌کنند. آن­ها می‌­دانند، هر آنچه که امروز هزینه کنند، همچون دانه‌­ای برایشان جوانه خواهد­زد و در آینده‌­ای نه­‌چندان دور از میوه­‌های شیرین آن لذت خواهند برد. والدین موفق با فراگیری مهارت‌های فرزندپروری و همچنین عمل به آن­ها، نه­‌تنها به خود کمک می­‌کنند، که از آن مهمتر آینده‌­ای روشن را برای فرزندان عزیز خود به‌­ارمغان می­‌آورند.

با توجه به اهمیت فرزندپروری و نقش کلیدی آن در آینده فرزندان، ما بر آن شدیم تا بستری را برای رشد و تعالی والدین گرامی و فرزندان مهیا سازیم.

اهمیت آموزش فرزندپروری در چیست؟

هیچ پدری به هنگام صبح بیدار نمی‌شود تا زندگی فرزندش را تیره سازد. هیچ مادری با خود نمی‌گوید: «امروز اگر فرصتی پیش­ آید بر سر بچه‌ام داد خواهم‌­زد.». اغلب والدین بیشترین تلاش خود را برای ابراز عشق به فرزندانشان انجام می‌دهند و اشتباهات آن‌ها غیر‌عمدی است؛ یعنی چیزی به‌عنوان پدر و مادر کامل وجود خارجی ندارد، ولی والدین می‌توانند بیاموزند که با‌کفایت باشند. فرزندپروی با‌کفایت یک انتخاب است و نیاز به آموزش دارد. این آموزش‌ها صرف‌نظر از اینکه کودک شما پسر باشد یا دختر، تک فرزند باشد یا صاحبِ چندین خواهر و برادر، دوقلو یا چند­قلو باشد، موثر هستند. اصول فرزندپروری مثبت در تحقیق با گروه‌های نژادی و اقلیت‌های مختلف، در خانواده‌های فقیر و ثروتمند، خانواد‌ه‌های طلاق گرفته و یا والدین دوباره ازدواج­ کرده، همواره تایید شده‌است. همین اصول، وقتی شما والدینِ اصلی باشید یا طفلی را به فرزندی پذیرفته باشید، در هر حال صدق می‌کند. این آموزش‌ها برای والدینی با فرزندان معمولی و یا فرزندانی با نیازهای خاص نیز کاربرد دارد. یادگیری اصول فرزند‌پروری مثبت به شما در فراهم‌آوردن محیطی امن و غنی برای کودک، ایجاد محیطی مثبت برای یادگیری، وضع اصول و قواعد بصورت قاطعانه، داشتن انتظارات واقع‌گرایانه از کودک و مراقبت از خود به‌عنوان والد تاثیر‌گذار است.

وجه تمایز دوره فرزندپروری خانه مهارت زندگی با دیگر دوره‌ها
  • استفاده از روش آموزشی مدیریت والدین PMT
  • مرحله‌ای بودن مهارت‌ها و تکنیک‌ها
  • داشتن تکلیف برای هر مرحله، جهت بررسی چالش‌های موجود در خانه
  • روش آموزش بر‌اساس یادگیری‌ ­فعال که والدین به‌صورت عمقی و عملی توانمند خواهندشد.
  • استفاده از مدرسین توانمند و باسابقه در حوزه فرزندپروری
  • اهمیت هر فرد و مشکلات و مسائل خاص او در فرزندپروری
  • آموزش مدیریت رفتار در خانه، بیرون و موقعیت‌های خاص