در دنیای امروز، آموزش مهارت‌های زندگی به ‌عنوان یک اصل ضروری تعریف شده‌است.
چرا که ده‌ها میلیون کودک وارد مرحله نوجوانی می‌شوند بدون اینکه حتی آگاهی اندکی از شیوه مقابله با چالش‌های زندگی داشته باشند. والدین نیز دانش و ابزار لازم برای توانمندسازی فرزندان خود در اختیار ندارند و آنچه معلم در کلاس با توجه به شرایط موجود، به کودکان آموزش می‌­دهد، پاسخگوی نیازهای آن­ها نیست.

خانه مهارت زندگی در راستای ماموریت خود و به منظور پر کردن این خلأ،  در مدارس به صورت تخصصی کلاس­های مهارت زندگی برگزار می‌کند.

مهارت‌های زندگی توانایی‌هایی هستند که موجب رفتار مثبت و سازگارانه فرد و نیز مقابله موثر او با چالش‌ها و نیازهای زندگی روزمره می‌شوند. از دیدگاه سازمان جهانی بهداشت، مهارت‌های زندگی همچون سواد خواندن و نوشتن برای هر فرد است. همان‌گونه که سواد خواندن و نوشتن از ضروریات زندگی امروزی است، برخورداری از مهارت تصمیم‌گیری، مدیریت هیجانات و احساسات، حل مساله، تفکر خلاق و انتقادی، توانایی برقراری ارتباط موثر، توانایی نه گفتن و جرأت­‌ورزی و سایر مهارت‌ها برای زندگی در این عصر اجتناب‌ناپذیر است. افرادی که فاقد چنین مهارت‌هایی هستند، قادر نخواهند بود با چالش‌های روزانه به شکل سالمی برخورد کنند و نسبت به حوادث و مشکلات زندگی به شدت آسیب‌پذیر خواهند بود. بنابراین فراگیری مهارت‌های زندگی در محیطی تخصصی برای هر فردی که بخواهد زندگی سالم و موفقی داشته باشد، بسیار مهم و ضروری است.

مزایای آموزش مهارت‌های زندگی

 • آگاهی و مقابله با چالش‌های زندگی
  همه کودکان و نوجوانان در سنین مختلف با مشکلاتی مواجه می‌شوند که به علت نداشتن آگاهی و تجربه می‌توانند آسیب‌زا باشد. آموزش مهارت‌های زندگی برای دانش‌آموز مانند جعبه‌ابزاری است که در مواقع مورد‌نیاز از آن استفاده می‌کند و از بسیاری از آسیب‌ها جلوگیری می‌کند.
      ◊ برآمدن از پس مسئولیت‌های فردی و اجتماعی
 • برقراری ارتباط سازنده با دیگران
      ◊ کاهش درگیری معلم و دانش‌آموزان
      ◊ ارتباط موثر و عمیق بین دانش‌آموز و معلم
 • پیداکردن مسیر زندگی
  دانش‌آموزان عموما درگیر پیدا کردن علایق و راه زندگی خود هستند. یاد گرفتن مهارت زندگی در کنار تجربه کردن، به دانش‌آموز کمک می‌کند تا راه آینده خود را آسان‌تر پیدا کند.
     ◊کمک به شناخت بیشتر افکار، باورها، ارزش‌ها و…
     ◊
  کمک به شناخت توانایی‌ها، استعدادها، پیشرفت‌ها و...
 • کاهش استرس دانش‌آموزان
  زمانی که دانش‌آموز دریابد مشکلات در زندگی وجود دارد و برای مقابله با آنها راه‌حل‌هایی هست که می‌توان با یادگیری آن‌ها از پس آن مشکلات بر بیاید، میزان استرس او کاهش می‌یابد و درنتیجه می‌تواند بهتر به تحصیل بپردازد.
      ◊ کاهش فشارهای روانی مدرسه
 • حمایت والدین از مدرسه
  یکی از اصلی‌ترین دلایل والدین برای انتخاب مدرسه فرزند خود، اطمینان از آن مجموعه برای پرورش درست و کامل دانش‌آموزان است. برگزاری کلاس‌های مهارت‌ زندگی برای کودکان این اطمینان را برای والدین به‌وجود می‌آورد که مدرسه برای دانش‌آموزان ارزش قائل است و به آن‌ها اهمیت می‌دهد.
 • تمایز از مدارس دیگر
  توجه داشتن مدارس به یادگیری مهارت‌های زندگی، عامل مهمی در نشان‌دادن تمایز آنها از سایر مدارس است. مدارسی که به یادگیری مهارت‌های نرم دانش‌آموزان تاکید دارند، می‌توانند خدمت متفاوتی به مخاطبان خود ارائه دهند.