از ویژگی‌های اصلی خانه مهارت زندگی، تلاش برای گسترش فرهنگ کار داوطلبانه است. بسیاری از فعالیت های این مجموعه توسط داوطلب‌هایی از اقشار مختلف جامعه انجام می‌شود.
 

کار داوطلبانه به هر فعالیتی گفته میشود که شامل صرف وقت، بدون دست‌مزد، برای انجام کاری با هدف نفع رساندن به افراد یا گروه‌ها و یا محیط زیست باشد و داوطلب کسی است که بدون اجبار و انتظارات مالی، راغب به انجام این کار باشد.

مرکز ملی تحقیقات اجتماعی و موسسه تحقیقات داوطلبانه،2007

چرا افراد را به انجام کار داوطلبانه تشویق می‌کنیم؟

انجام کار داوطلبانه، تاثیرات مثبت بسیاری  برسلامت جسمی و روانی ما دارد. مهارت‌های جدیدی یاد می­گیریم، دوستان جدیدی پیدا می‌کنیم، زندگی‌مان پرشورتر و معنادارتر می­شود، احساس می‌کنیم مسئولیت اجتماعی خودمان را انجام داده‌ایم و برای جامعه‌مان مفید هستیم. همه این موارد در مجموع باعث می­شود، افراد داوطلب از وضعیت جسمی و روحی بهتری نسبت به افرادی که کار داوطلبانه انجام نمی­دهند، برخوردار شوند. به همین علت در بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان، شهروندان تشویق می­‌شوند تا هرچه بیشتر در امور داوطلبانه مشارکت کنند.

کارهای داوطلبانه در جهان طیف گسترده‌ای را در بر می­‌گیرند؛ از معرفی جاذبه‌های شهر به گردشگران گرفته تا مشاوره به نوجوانان برای انتخاب شغل و کمک به نابینایان و  نگهداری از سالمندان و ....، اما کارهای داوطلبانه در ایران عموماً به کمک مالی به افراد بی‌بضاعت و موسسات خیریه منحصر میشود. رسانه‌های گروهی و شبکه‌های اجتماعی نیز بیشتر به تبلیغات چنین اقداماتی می‌پردازند:
 - جمع‌آوری کمک مالی برای آزادی زندانیانی که قادر به پرداخت دیه نیستند.
-  پرداخت کمک مالی برای ساخت مدرسه، مسجد یا یک درمانگاه
-  خرید دفتر و نوشت‌افزار برای دانش‌آموزان بی‌بضاعت
-   کمک مالی به مراکز نگهداری کودکان بی‌سرپرست

همه موارد یاد شده به‌علاوه موارد مشابه در جای خود خوب و باارزش هستند،اما پتانسیل اقدامات داوطلبانه بسیار بیشتر از محدوده‌ای است که هم‌اکنون در کشور ما تعریف شده است. به همین دلیل لازم است به بخش‌های دیگر کارهای داوطلبانه توجه کنیم تا کشور بتواند از مزایای فراوان آن‌ها برخوردار شود.

تاثیر کار داوطلبانه در جامعه چیست؟

یک معلم بازنشسته شاید حقوق قابل‌توجهی نداشته باشد که به خیریه‌­ها اختصاص بدهد؛ در حالی‌که هم دارای تجربه است و هم وقت آزاد دارد. چنین شخصی شاید دیگر حوصله 6 ساعت تدریس روزانه را نداشته باشد اما می‌تواند روزانه یک ساعت برای دانش‌آموزان، کلاس رفع اشکال برگزار کند. در این کار فقط دانش‌آموزان نیستند که منتفع می­شوند، بلکه معلم بازنشسته هم سود میبرد . انتفاع او در آن است که به لحاظ روحی شاد شده و می­فهمد هنوز می‌تواند برای جامعه­‌اش سودمند باشد. به همین ترتیب افراد زیادی از طبقات و اقشار مختلف جامعه می­توان یافت که بتوانند ساعاتی را در روز یا هفته به کارهای داوطلبانه بپردازند.
بنابراین لازم است که تعریف کاملی از کارهای داوطلبانه در کشور ترویج شود، تا مردم دریابند کارهای داوطلبانه عام‌المنفعه منحصر به کمک‌های مادی نمی­‌شوند. بلکه افراد می‌توانند حسب علایق و تجربیاتشان در انجام مجموعه‌­ای از کارهای متنوع سودمند برای شهر و کشور خود، همکاری و مشارکت نمایند و در کنار آن قدمی در مسیر رشد خود نیز بردارند.

هر فرد سلیقه، علاقه و توانایی‌های خاص خود را دارد. به همین دلیل جهت جذب حداکثری داوطلبان، لازم است به افراد داوطلب طیف متنوعی از کارهای داوطلبانه پیشنهاد شود تا هر شخص حسب علاقه و محدودیت‌هایش بتواند گزینه مطلوب خود را انتخاب کند.

به همین علت اغلب فعالیت‌ها در این موسسه توسط داوطلب‌ها انجام می‌شود، تا هم هرکدام از ما از فواید کار داوطلبانه بهره‌مند شویم و هم بتوانیم دست ‌در ‌دست هم به رشد کشورمان کمک کنیم.

گروه‌های داوطلبی خانه مهارت زندگی

در این مجموعه انتخاب ما پیش‌برد اهداف از طریق رشد داوطلبان است. به‌طوری که افراد حین آموزش و کسب تجربه، رزومه‌ای در حوزه فعالیت خود کسب می‌کنند. همچنین در کنار فعالیت خود می‌توانند به شناخت بیشتر علایقشان بپردازند. از جمله گروه‌هایی که در این خانه مشغول به فعالیت هستند می‌توان به گروه‌های ترجمه، گرافیک، رسانه، محتوا و… اشاره کرد.

روند فعالیت گروه‌ها:

هر گروه توسط یک سرپرست رهبری می‌شود که مسئولیت اصلی بر عهده اوست. ، داوطلبان برحسب علایق و مدت زمانی که می‌توانند در اختیار خانه مهارت بگذارند (کوانتوم) را به سرپرست گروه اطلاع داده و سرپرست با توجه به آنها تقسیم کار را انجام می‌دهد. 

برای هم‌مسیر شدن و همدلی بین گروه‌ها، هر سرپرست گزارش کاری گروه خود را برای دیگر سرپرست‌های خانه‌مهارت به صورت هفتگی ارائه می‌دهد، تا در کنار هم از تاثیر هر گروه  بر جلو بردن اهداف در راستای دغدغه‌ هایمان مطلع شویم.

اگر شما هم علاقه‌مند هستید تا در این مسیر همراه ما باشید، می‌توانید با تکمیل فرم داوطلبی، عضوی از مجموعه ما شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید صفحه خانه‌ مهارت زندگی در اینستاگرام را دنبال کنید.

گروه رسانه
گروه محتوا و آموزش
گروه ترجمه
گروه کتابخوانی
گروه گرافیک