انسانها برای مقابله سازگارانه با موقعیتهای تنش زا و کشمکش های زندگی نیاز به آموختن برخی مهارت ها دارند. متخصصان معتقدند یکی از مؤثرترین برنامه هایی که به افراد کمک میکند تا زندگی بهتر و سالم تری داشته باشند، برنامه آموزش مهارتهای زندگی است،آموزش مهارتهای زندگی فرد را قادر می سازد تا دانش، ارزش و نگرشها را به توانایی های بالفعل و مهارت تبدیل کند. مهارت های زندگی توانایی است که به افراد این امکان را می دهد تا انگیزه و رفتار سالم داشته باشند وفرصت چنین رفتارهایی را نیز ایجاد کنند.
یافته های علمی نشان می دهد که بهداشت روان از جمله مهمترین نیازهای امروزی است که برای تأمین آن لازم است فرد دقیقاً خود را بشناسد، بتواند دیگران را درک کرده و روابط مؤثری با آنها ایجاد نماید. هیجان های منفی و استرس های روزمره خود را شناسایی کرده و آنها را تحت کنترل درآورد. به شیوهای مؤثر مشکلات خود را حل کرده و تصمیم های مناسبی را اتخاذ کند و دیگر اینکه کلیشه ای فکر نکرده و اطلاعات را بدون پردازش نپذیرد. لازمه ی برآورده شدن نیازهای اساسی فوق تسلط یافتن بر ده مهارت مهم زندگی است.
سازمان جهانی بهداشت به منظور ارتقای سطح بهداشت روان و پیشگیری از آسیب های روانی اجتماعی یادگیری ده مهارت را ضروری و لازم دانسته است. فرض زیربنایی برای طراحان این برنامه پژوهش های انجام شده در مورد آسیب های روانی و اجتماعی است. بسیاری از پژوهش ها نشان دادهاند که بیشتر مشکلات و اختلالات روانی عاطفی، ریشه های روانی اجتماعی دارند. به عنوان مثال پژوهش در زمینه سوءمصرف مواد نشان داده است که مصرف مواد با سه عامل عزت نفس پایین، ناتوانی در بیان احساسات و فقدان مهارتهای ارتباطی رابطه دارند در نتیجه با توجه به علل ایجادکننده و مؤثر در بروز آسیب های اجتماعی مانند خودکشی، خشونت، رفتارهای بزهکارانه و اختلالات روانی مانند افسردگی، اضطراب و غیره، آموزش مهارت های زندگی اهمیت بسیار زیادی دارد و با توجه به این اهمیت دوره 360 آموزش مهارت های زندگی یک برنامه پیش گیرانه و ارتقایی سلامت روان برای بزرگسالان را دنبال می کند.

ضرورت آموزش 360 درجه

مهارت های زندگی علاوه بر اینکه به توانمند ساختن افراد در زندگی حال اهمیت میدهد، به توانمندی آنان جهت زندگی آینده نیز تاکید می کند. و در واقع هدفش کنترل و مدیریت مشکلات است و همچنین اهداف پیشگیرانه دارد . به گزارش سازمان بهداشت جهانی، هدف از آموزش مهارت های زندگی، افزایش توانایی های روانی اجتماعی و در نهایت پیشگیری از ایجاد رفتارهای آسیب زننده با بهداشت سلامت وارتقای سطح روانی افراد است.
مطالعات بسیاری در مورد تاثیر مهارت های زندگی در ابعاد مختلف سلامت روان انجام گرفته و نتایج نشان داده است که آموزش این مهارت ها سبب افزایش عزت نفس، بهبود رفتارهای اجتماعی و سازگاری اجتماعی، افزایش رضایت فردی و خانوادگی ، افزایش مهارت حل مسائل شخصی و بین فردی و افزایش مهارت های مقابله ای شده است.
در این دوره نیز علاوه بر ده مهارت زندگی سازمان بهداشت جهانی دو مهارت مهم و کاربردی برای بزرگسالان نیز کار خواهد شد.

تفاوت °360 با دیگر دوره ها

دانش را در طول زندگی از کانال های مختلف مثل مدرسه و دانشگاه یا حتی در خانواده و جامعه فرا می گیریم. مثلاً در مدرسه ریاضی را یاد می گیریم و یا به کلاس زبان می رویم و آن را د رحد دانش فرا می گیریم . یا تعریف های گوناگون از اعتماد به نفس یا عزت نفس را حفظ می کنیم یا یک کتاب را در باره ی تاریخ یا جغرافیا می خوانیم.اما مهارت فراتر از دانش است و با تمرین و تکرار در عمل به مهارت میرسیم ، تفاوت اصلی دوره 360 درجه با سایر دوره ها در اهمیت مهارت آموزی است . هر مهارت در هشت ساعت از طریق آموزش فعال و در غالب فعالیت های مختلف اموزش داده میشود و با فعالیت های عملی به مهارت می رسد.
از طرف دیگر فعالیت گروه همواره در گزارش های کلاسی آورده می شود و روند رشد گروه اهمیت دارد و همچنین افراد یک پروفایل اطلاعاتی دارند که طی این سه ترم توسط مدرس روانشناس پر خواهد شد و روند رشد فرد با توجه به ویژگی های منحصر به فردش در گروه دنبال خواهد شد.
این دوره مهارت مدیریت زمان و مقابله با خلق منفی را در کنار سایر مهارت ها آورده است تا در پایان دوره فراگیران در ابعاد شغلی و فردی خود نیز موفق باشند.

تعاریف هر یک از مهارت های °360

ترم اول

ترم دوم

ترم سوم

 

خودآگاهی: توانایی شناخت نقاط ضعف و قوت و یافتن تصویری واقع بینانه از خود. شناخت نیازها و تمایلات فردی برای آشنایی با حقوق و مسئولیت های فردی - اجتماعی

عزت نفس: اعتقاد داشتن فرد به این که توانایی‌ها و شایستگی‌های لازم برای زندگی را داراست و لیاقت زندگی کردن را دارد.

ارتباط موثر: درک بهتر نیازها و احساسات دیگران، به شیوه ای که فرد بتواند نیازها و احساسات خودش را نیز در میان بگذارد. تا ارتباطی رضایت بخش شکل گیرد.

همدلی: درک کردن دیگران و مشکلاتشان در هر شرایطی. این مهارت به دوست داشتن و دوست داشته شدن و در نتیجه، روابط اجتماعی بهتر افراد با یکدیگر می انجامد.

 

 

مدیریت هیجان: هر انسانی که در زندگی خود با هیجانات گوناگونی از جمله غم، خشم، ترس، خوشحالی، لذت و موارد دیگر مواجه است که همه این هیجانات بر زندگی او تاثیر می گذارد. شناخت و مهار این هیجانات، همان مدیریت هیجان است. برای کسب این مهارت فرد به طور کامل باید بتواند احساسات و هیجانات دیگران را نیز درک و به نوعی این هیجانات را مهار کند.

مقابله با خلق منفی: مهارت پیشگیری و مقابله با افکار،رفتار و نشانه هایی که موجب بی حوصلی،تنگی خلق، احساس نا امیدی و درماندگی و افسردگی می ‌شود

مقابله با استرس: انسان در همه شرایط تحت استرس قرار دارد، ولی آنچه تعیین کننده است برخورد و مقابله هر فرد با استرس‌های زندگی است، منظور از مقابله، کوشش‌ها و تلاش‌هایی است که فرد انجام می‌دهد تا استرس را از میان بردارد، برطرف کند، به حداقل رساند و یا تحمل کند.

مدیریت زمان: هماهنگی وظایف و فعالیت ها برای به حداکثر رساندن اثربخشی تلاش فرد است. اساسا، هدف مدیریت زمان این است که افراد را قادر می سازد تا در زمان کمتری ، کاربیشتری انجام دهند.

 

تفکر نقادانه: این مهارت موجب می شود هر چیزی را به سادگی قبول یا رد نکنیم و پیش از آن، موضوع مورد نظر را به خوبی مورد بررسی قرار دهیم و پس از آن، در مورد رد یا پذیرش آن تصمیم گیری کنیم. با آموختن تفکر نقادانه فریب دیگران را نمی خوریم و به عاقبت امور به خوبی فکر می کنیم و دقیق و درست تصمیم می گیریم و ارتباطات درستی برقرار می کنیم.

تفکر خلاق: تفکر یکی از مهمترین مهارت های زندگی است. مهارت تفکر خلاق، همان قدرت کشف، نوآوری و خلق ایده ای جدید است تا در موارد گوناگون بتوانیم راهی جدید و موثر بیابیم. با آموختن تفکر خلاق، هنگام مواجهه با مشکلات و دشواری ها احساسات منفی را به احساسات مثبت تبدیل می کنیم. هنگامی که تفکر خلاق را می آموزیم دیگر مشکلات زندگی مزاحم ما نیستند، بلکه هر کدام فرصتی هستند تا راه حل های جدید بیابیم و مشکلات را به گونه ای حل کنیم که کسی تاکنون این کار را نکرده باشد.

حل مسئله: زندگی سرشار از مسائل ساده و پیچیده است. با کسب این مهارت بهتر می توانیم مشکلات و مسائلی را که هر روز در زندگی برایمان رخ می دهند، از سر راه زندگی مان برداریم.

جرات‌ ورزی: مهارت احترام گذاشتن به خواسته‌ها، نیازها و ارزش‌های شخصی و جستجوی شیوه‌هایی که آنها را به شکل مناسب ابراز کند. 

دوره ها